Doğalgaz zehirlenmesine karşı alınacak önlemler

Cumartesi, Ocak 3, 2009 16:42

İki gündür ülke olarak doğalgaz zehirlenmelerini konuşuyoruz. Yılın ilk günü Ankara’da 7 üniversite öğrencisinin doğalgazdan sızan yanmış gaz (Karbon monoksit)  yüzünden hayatını kaybetmesi, bugün de 2 kişinin  aynı şekilde yaşama veda etmesi doğalgaz zehirlenmelerini gündeme taşıdı.

Önemsemediğimiz ufak ayrıntıların sonuçlarının ölümle sonuçlanabileceğini görünce doğalgaz kullanımı ve alınacak tedbirler üzerine bir araştırma yaptım. Doğalgaz kullananlar bu kriterleri mutlaka göz önünde bulundurmalılar.

dogalgaz zehirlenme Doğalgaz zehirlenmesine karşı alınacak önlemler

Biz doğalgaza geçtiğimizde kimse bize nasıl kullanılır anlatmadı. Söylenen tek şey ‘herhangi bir şüphe duyarsanız vanayı kapatın’ oldu. Ama öğrendikki bu karbon monoksit gazi hissedilmeyecek,kokusunu alamadığımız bir gazmış.

Ozaman sadece vanayı kapatmak yetmiyor. Neler yapabiliriz:

Doğalgaz yaktığı gazı dışarı atmak ister egzoz gibi düşünün. Bu dışarı atma işlemi iki şekilde gerçekleşir birincisi ortak baca yöntemi ikincisi her kombiye özel olan baca yöntemi.

Ortak bacalandırma sistemi olanlar baca borularının yıpranmış olup olmadığını kontrol edip mutlaka değiştirsinler. Bacanın ‘L’ şeklini alan çıkışı olmalı yani direk ‘I’ gibi çıkış sağlamayın.

Unutmayın ki üst komşunuzun bacası sizide etkiler. Bir şüpeniz varsa mutlaka uyarın.

Tek baca kullananlar; bacalarının çıkışı bir eve,duvara yada bacanın önünü kapatacak her hangi bir şeye denk gelmemeli. Bacanın önünü tıkayacak bir şey olmamalı varsa bile en az 1 metre mesafede olmalı.

Baca çıkışı kapalı bir alana denk gelmemeli. Hava sürkilasyonu sağlanmalı

Tesisatınızda herhangi bir değiştirme,ekleme ,çıkartma yapmayın.

Genelde mutfakta bulununan menfez delikleri kesinlikle ama kesinlikle tıkanmamalı. Hayatı önem taşıyan bu delikler sizin güvenliğiniz için çok önemlidir.

Tesisatınızı yapan işyerlerinin bu işte yetkili olduğunu gösteren belgeleri olup olmadığını öğrenin.

Bir durum gözlemlediğinizde Doğal gazı açıl 187 numaralı telefonu arayınız.
Kendi sitenden bir yanıt, veya geri bildirim gönderebilirsin.

2 Yorum “Doğalgaz zehirlenmesine karşı alınacak önlemler”

 1. ezgi özdal :

  Ocak 9th, 2009 12:38 am

  “ya da” bu şekilde ayrı yazılır. Bir de virgülden sonra boşluk bırakmaya dikkat etmeni söyleyebilirim. Bir şeyleri doğru yazıp yazmadığından emin olamadığında TDK’nın sayfasından yararlanabilirsin. Siten güzel olmuş ellerine sağlık.

 2. Erkan :

  Ocak 9th, 2009 1:30 am

  Ezgi uyarıların için sağol. Bundan sonra dikkate alacağım.

Yorum Yaz