Nevruz Nedir,Kim kutlar |Hıdırellez

Cuma, Mart 21, 2008 15:47

21 Mart yani geceyle gündüzün eşit olduğu zaman. Nev(yeni) Ruz(gün) Yenigün yada Nevruz. Aslında tamamen Türk’lüğün, bayramıdır. Bakmayın bazı çevreler bu bayramı sahipleniyorlar…

Genel olarak baharın gelişidir.Balkanlardan ,Orta Asyaya kadar bir çok devlet kendi kültürlerine göre kutlama yaparlar.Yılbaşı gibi kutlanır,kendine has özellikleri vardır mesela ateş üstünden atlam,yumurta tokuşturma gibi… Kısaca özeti şöyledir.

nevruz kapak Nevruz Nedir,Kim kutlar |Hıdırellez

(Tsk’nın Nevruz fotoğrafı)

Nevruz çok eskilere dayanır öyleki Selçuklularda bile milli bayram olarak kutlanırdı.

Selçukulu ve Osmanlı’da milli bayram olarak kutlanan Nevruz, Nevruziye adlı şiirlere ve şenliklerle ziyafet verilerek kutlanırdı. Alevi ve Bektaşiler arasında da kutlanan Nevruz’da özel ayinler yapılırdı, yine Zerdüştler ve Yezidiler’de 21 Mart’ı bayram olarak kabul etmişlerdi.

Orta Asya“dan Balkanlardaki uluslara kadar çok geniş bir bölgede yerel renk ve inançlarla kutlanan Nevruz, her ulusun kendi kültür değerleriyle özdeşleştirip sembolleştirdiği, özü itibariyle baharın gelişinin kutlandığı coşkuyla karşılandığı bir gündür.

Yaşadığı geniş coğrafyada doğa ve çevrenin uyanışının kutlandığı Nevruz Bayramı”nın Anadolu”da ve Türk kültürünün yayıldığı bölgelerde de son derece köklü ve zengin bir geçmişi vardır. Nev(yeni) ve ruz (gün) kelimelerinin birleşmesinden meydana gelen ve YENİGÜN anlamını taşıyan Nevruz, kuzey yarımkürede başta Türkler olmak üzere bir çok halk ve topluluk tarafından yılbaşı olarak kutlanır.

Gece ile gündüzün eşitlendiği 21 Mart”ta güneş göçmen kuşlar gibi kuzey yarımküreye yönelir. 21 Mart ile birlikte havalar ısınmaya, karlar erimeye, ağaçlar çiçeklenmeye, toprak yeşermeye, göçmen kuşlar yuvalarına dönmeye başlar. Bu nedenle 21 Mart bütün varlıklar için uyanış, diriliş ve yaradılış günü olarak kabul edilerek, Nevruz/YENİGÜN bayramı adıyla kutlanır.

Orta Asya”da yaşayan Türkler, Anadolu Türkleri ve İranlıların yılbaşı olarak kabul ettikleri güne Nevruz adı verilir ki, yeni gün anlamına gelir. Gece ve gündüzün eşit olduğu Miladi 22 Mart, Rumi 9 Mart gününe rastlamaktadır.

Nevruz-i Sultani, Sultan Nevruz, Sultan Navrız, Navrız, Mart Dokuzu gibi adlarla da anılmaktadır. Oniki Hayvanlı Türk Takviminde görüldüğü üzere Türklerde de çok eskiden beri bilinmekte ve törenlerle kutlanmaktadır. Türklerde Nevruz hakkında başlıca rivayet, bugünün bir kurtuluş günü olarak kabul edilmesidir. Yani Ergenekon”dan çıkıştır.

İşte bu nedenle bugün Türklerde Nevruz, yeni yılın başlangıcı olarak kabul edilmiş ve günümüze kadar bayramlarda kutlanagelmiştir. Orta Asya”daki Türk topluluklarından Azeri, Kazak, Kırgız, Türkmen, Özbek, Tatar, Uygur Türkleri, Anadolu Türkleri ve Balkan Türkleri Nevruz geleneğini canlı olarak günümüze kadar yaşatmışlardır.

Görüldüğü gibi Nevruz hiç bir siyasi amaç taşımaz,eğlenilesi bir gündür. Birçok ozana ilham kaynağı olmuştur ,nevruz şiirleri bizim kültürümüzün eseridir.

Bazı kimseler Newroz,hıdırellez,nevroz olarakta anarlar
Kendi sitenden bir yanıt, veya geri bildirim gönderebilirsin.

4 Yorum “Nevruz Nedir,Kim kutlar |Hıdırellez”

 1. irem :

  Mart 7th, 2009 5:08 pm

  çok güzel gerçekten ödevimi yapmama yardımcı olduğunuz için teşekürler mersi

 2. merve :

  Mart 3rd, 2010 9:04 pm

  güzel olmuş ben beğendim valla

 3. ebru :

  Mart 17th, 2011 5:37 pm

  bız de eskıden ateş ustınden atlardık ahh eski gunler ahh

 4. elif :

  Şubat 8th, 2012 8:14 pm

  site güzel ama bazı cümlelerde (çoğu)anlatım bozukluğu var ama yine de ödevi yapmama yardımcı oldu

Yorum Yaz