Bilinçli Tüketici Nedir ? Kime Denir ,Niye Denir?

Hepimizin muhakkak belli başlı ihtiyacları olmuştur, bunları karşılamak içinde gözünüze kestirdiğiniz bir ürünü almışsınızdır. Sonradan pişman oldunuz yada istediğinizi yada size sunulan reklamın yetersiz olduğunu anladnız. Eee şimdi ne olucak ? Tüketici hakkım yokmuydu benim yada varda nasıl kullanıcağım ki ! diye düşünüyormusunuz. Asıl soru şu nasıl bir tüketcisiniz ? Bununla ilgili bir araştırma yaptım cevabı yazının tamımını okuyarak ögrenebilirsiniz.

satilan mal Bilinçli Tüketici Nedir ? Kime Denir ,Niye Denir?Öncelikle bilinçli tüketicinin tanımını yapalım.Bana göre bu tanım iki başlıktan oluşuyor birincisi Ürünü almadan önce,ikinciside ürünü aldıktan sonra.
Ürünü almadan önce ne yapılabilir?
Ürünümüz bir bir bilgisayar olsun. Bunu en karlı nerden yada en ucuz nereden alırım diye bir araştırma yapmak şart. Diyelimki İnternette online alışveriş sitelerinde 700 ytl , Bilgisayar ürünleri satan mağazada 800 ytl, Tekno Marketlerde 750 ytl. Model olarak aynı bilgisayar. Herşeyi düşünmek gerekiyor ,mesela Online alış veriş sitesindeki 700 ytl kargo dahilmi dahil değilse fiyatı buna eklemek gerekiyor yada Tekno marketten alınca eve getirene kadar nekadar masrafınız olucak. Sonra en uygun fiyat olarak gördüğümüz yerden almamız gerekiyor. Ödeme şeklinede dikkat etmeniz gerekiyor taksitle vadeli yada vadesiz,peşin fiyatına bunlarda çok önemli.

Ben tekno marketten ürünü almaya gittim burda aklımızda bulunması gereken ,ürünü ambalajında incik-boncuk herşeyi dahilmi diye bakmak.Sonradan eve gidip baktığımızda -vay efendim bunun kulaklığı yokmuş , vay efendim hediyesini koymamışlar demeyin :)
Geri götürdüğünüzde “Biz size eksiksiz vermiştik” lafını duymanız muhtemel.

Sizin adınıza düzenlenmiş Fişinizi ,bakbuzunuzu veya dekontunuzu mutlaka alın.
Sıra ikinci ve en can alıcı noktada

Ürünü aldıktan Sonra

Bilgisayarımızı aldık evimize masamızın üstüne koyduk. Şimdi kullanmak gerekiyor ama nasıl ? Bu işten anladıgını düşündüğümüz bi arkadaşımızı getirdik onun bize anlatmasını istiyoruz, işte bu kısmen yanlış. Getirdiğiniz arkadaşınız merakına yenik düşüp sizin bilgisizliğinizden yararlanıp garantı kapsamından ürünü cıkartıcak haraketler yapabilir.

Sorun yokken sorun cıksın istemessiniz sanırım :) Kullanma klavuzlarını iyi okumalıuyız mesela monitörde görüntü yok diye teknik servisi çagırmamalıyız, çünkü daha önce biri mutlaka bu yüzden çağırmıştır ve kullanma klavuzunda sizin için bu soruya cevap bulunmuştur.

Aldım, memnun kalmadım :)

İşin en karışık kısmı aslında burası. Memnun olmama sebebiniziz geçerli ve tutarlı olması gerekir.Mesela monitörünüz gerçekten bozukmuş teknik ekip geldi tamir etti ve gitti.Sonra yine bozuldu yine yaptırdınız ama bu ürün artık sizin için kalitesiz heran bozulucakmış hissi veren sorunlu bir parça haline geldi, değiştirmek isteyebilirsiniz ama ilk 1 ay içinde geçerli bu…

Ben bunu verip bi üst modelini alıcam ,değiştirmek istiyorum diyemessiniz.

Zamanında bi amcamız aldığı dolaptan memnun olmayıp gazeteye ilan vermiş filanca markanın dolabını alalı şukadarcık gün oldu ,bozuldu gelen giden yok diye vermiş veriştirmiş firmaya. Yetkililer amcanın dolabi bakmaya gitmişler bakmışlarki tüketici kaynaklı bir sorun var Amcaya yüklü bir tazminat davası açmışlar ve almışlarda:)

Demek istediğim sorunu önce kendinizden olup olmadığını kavrayın gerekirse telefon desteği alın ,sonra teknik destek isteyin daha sonra ilgili yerlere şikayet edin.

Mesela Tüketiciler derneği var orda çok hoş anlatımlar var Birkaç web adresi vermek istiyorum.

www.ttkd.org.tr

http://www.tuketicilerdernegi.org

Umarım faydalı bir yazı yazmışımdır. Yorumlarınızı şikayetlerinizi bekliyorum.

Bilinçli Tüketici Nasıl Olmalıdır ,bilinçli tüketici hakkında yazı , tüketici hakları nelerdir

1 Yorum

 1. BEN BU SİTEYİ ÇOK BEĞENDİM HER ZAMAN BU SİTEDEN BİLİNÇLİ TÜKETİCİ İLE İLGİLİ HERŞEYE BAKICAM BURASI SÜPER OLMUS BAZILARI YANİ MESELA ERCAN BEĞENMİYO BENCE O KADAR SEY ORNEK VERMİŞ NERESİNİ BEĞENMİYO?
  cevap: kıçını

  Reply
 2. Bilgisayarımızı aldık evimize masamızın üstüne koyduk. Şimdi kullanmak gerekiyor ama nasıl ? Bu işten anladıgını düşündüğümüz bi arkadaşımızı getirdik onun bize anlatmasını istiyoruz, işte bu kısmen yanlış. Getirdiğiniz arkadaşınız merakına yenik düşüp sizin bilgisizliğinizden yararlanıp garantı kapsamından ürünü cıkartıcak haraketler yapabilir.
  simdi ercan ve naz siz bu siteye neden girip de okuyorsunuz< insanlar bu siteye gipte ne kadar zorluklar çekti haberiniz var mı

  Reply
 3. ben bilinçli tüketici hakkında hiç birşey bulamadım bu siteyi yapan kişiye aşkk olsun diom yaniiii çünkü bi kişi bilinçli tüketiciliği anlatacaksa sözlükteki gibi yazmalı haklı değilmiyim arkadaşlar ama yaaa!!!!!!
  lütfen sözlükteki gibi yazın olurr :)

  Reply
 4. bence iyi olmuş ama başlık farklı içerik farklı benim kardeşim tüketici nedir yazıyor burda da hakları vs vs. bazı yerleri iyi güzel bazı yerleri ise çok saçma bence tabi bu benim fikrim.

  Reply
 5. ya ben bilinçsiz tüketici dedim siz gitmişsiniz bilinçli tüketici yazmışsınız ya bnm konumun sitesinde ki araştırma ödevi bilinçsiz tüketici nedir alalhımmmmm yaaaaaaaaa madem böyle bişi yapacaksınız girdiğiniz konuya dikket edin!lütfen boşa zamanımı çalıorsunuz
  sadece siz de deil bazı siteler ya okadar saçma şeyler yapmışlarki neyse lütfen özellikle üzerinde duruorum girdiğiniz konuya dikkat edin.bakın burda yorum yazanların yarısından çoğu sizin yaptığınız şeyi beğenmemeşiş çünkü sizin girdiğiniz konu yanlış
  lütfen bunu dikkate alın…

  Reply
 6. yaa süperr saolun ortaokullardan sadece ben yapmısım bu odevı kuluptee oğretmenım aferınnn dedııı çokk saolunn abi ;)

  Reply
 7. MERHABA ARKADAŞLAR BENCE ÖZETLESEYDİNİZ BENİM KARDEŞİM FAZLA YAZMAYI SEVMİYOR SİZİN İÇİN DEĞİŞEBİLİR AMA NEREDEYSE BÜTÜN SİTELER KOPYALA YAPIŞTIR YAPMIŞ HEPSİ UZUN BEN DE KENDİM YAZDIRDIM BENCE SİZDE EĞER YAZACAKSANIZ KENDİNİZ YAZIN YOKSA BUNLAR YAZ YAZ BİTMEZ

  Reply
 8. SLM ARKADAŞLAR MALESEF BİZDE BİLİNÇSIZ MÜŞTERİLER KONUSUNDA DERTLİYİZ MESELA MÜŞTERİ ARIYOR FİYAT VERİYORUZ AMA AYNI VAATLERİ HERKES VERİYOR DENİLİYOR VE KENDİSİ VERİLEN FİYATLARIN MUHASEBESİNİ HİÇ YAPMIYOR BİZ 700 TL DEDİĞİMİZ İŞE BAŞKASI 400/450 TL DİYOR KÜÇÜK ARAÇLA 2 SERVİS YAPIYOR FİYAT 2 YE KATLANIYOR PALDIR KÜLDÜR TAŞINMASIDA CABASI

  Reply
 9. bilinçli tüketici olmak güzel bir şey ama bazıları bu kuralı uygulamıyor ben herkese öneriyorum bu arada miray dediğin kelimelere bende katılıyorum süper olmuşşşşş:):)

  Reply
 10. biraz mantıklı olsun yani hep bildimiz şeyler bunlar aynısı olmaz ben başka siteye gidecem aynısı olacak begenmedim ay şey aynı iş nevar bun da herkez bakarak yazarasa bunu çocuk bile yapar

  Reply

Leave a Comment.