18 Mart Çanakkale Savaşı| Tarihi önemi

18 Mart diyince aklıma 2 şey gelir. Birincisi tarihin gördüğü en büyük mağıMSızlık mucadelesi ” Çanakkale zaferi” , ikincisi ise doğum günüm :)

İkincisi benim kaderimle ilgili ,  birincisi  Türkiye’ nin kaderiyle ilgili olduğu için bununla ilgili bir şeyler yazmak istiyorum.

ki004 18 Mart Çanakkale Savaşı| Tarihi önemi

Bu konuda ne kadar anlatılsa , yazılsa az kalır. Düşünün bir kere Osmanlı devleti başka devletlerin himayesinde , cephane , top,  tüfek en önemlisi askerleriniz bile yok. Bunları baştan kabul ederek bir ülkeyi bağıMSızlaştırmak istiyorsunuz ve de başarıyorsunuz.

Tarihe geçen savaşın kısaca özeti

Çanakkale Savaşı, I. Dünya Savaşı sırasında 1915-1916 yılları arasında Gelibolu Yarımadası’nda Osmanlı İmparatorluğu ile İtilaf Devletleri arasında yapılan deniz ve kara savaşlarıdır.

İtilaf Devletleri; Osmanlı İmparatorluğu’nun başkenti konumundaki İstanbul’u alarak boğazların kontrolünü ele geçirmek, Rusya’yla güvenli bir tarımsal ve askeri ticaret yolu açmak, Alman müttefiklerinden birini savaş dışı bırakarak İttifak Devletlerini zayıflatmak amaçları ile ilk hedef olarak Çanakkale Boğazı’na girmişlerdir.

Ancak saldırıları başarısız olacak, iki tarafın da çok ağır kayıplar vermesiyle İtilaf Devletleri geri çekileceklerdir.

Çanakkale Savaşları , ilgili bütün ulusları derinden etkilemiştir. Avustralya ve Yeni Zelanda‘da Anzak Günü adıyla her yıl düzenli bir seramoni tekrarlanır. Ayrıca Avustralyalı ve Yeni Zelandalılar o gün toplanarak Gelibolu Yarımadası‘ndaki Anzakların (ANZAC: Australian and New Zeland Army Corps) çıkartma yaptıkları Anzak Koyu’na gelerek atalarının savaştıkları bu yeri ziyaret ederler.

Bu savaşlarda İtilaf subaylarının bile takdirini toplayarak yıldızı parlayan Mustafa Kemal, 8 yıl sonra Türk Kurtuluş Savaşı’nda milletine önderlik edecek, savaş sonunda kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk cumhurbaşkanı olacaktır.

Çanakkale savaşı insanlığın son insanı savaşıdır.Çanakkale kurtuluş mücadelsinin en şanlı , şerefli zaferirdir. Bugün 18 mart çanakkale şehitlerini anma günüdür Ruhları şad olsun.

Türk gençliği ! Övün geçmişinle, senin için çarpışıp senin için 3 devleti dize getirmiş bir milletin torunusun. Bu şehitleri unutma.

“TÜRK ÇOCUKLARI ECDADINI TANIDIKÇA,ONA SAHİP ÇIKTIKÇA YİNE ÇOK BÜYÜK İŞLER YAPACAKTIR.
MEDENİYET UFKUNDA YENİ BİR GÜNEŞ GİBİ PARLAYACAK ve
TARİH SAYFALARINA YİNE TÜRK ADI İLE YAZACAKTIR.”
MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

18 mart çanakkale resimleri

Of040 18 Mart Çanakkale Savaşı| Tarihi önemi

(Kendinden emin,yokluğu inancla yenen Mehmetciklerimiz)

ge008 18 Mart Çanakkale Savaşı| Tarihi önemi

(İnancın,galibiyetin zaferi)

Of103 18 Mart Çanakkale Savaşı| Tarihi önemi

(“Geldikleri gibi giderler” sözünü gerçekleştirmiş vatan evlatları)

1 Yorum

 1. ben arkadaslara recep şükrü apuanın canakkale geçilmez kıtbını tvsıye edıyrum gercektn cok gusel bır kıtp ..:)

  evet şehitlerimizi sevgiyle anıyoruz.. onları cok sevıyoruz….
  gurur duyuyoruz turklugumuz ıle…

  Reply
 2. DÜNYALAR YÜRÜDÜ ÜSTÜMÜZE TOPLAR YAGMUR OLDU YAGDI AMA TÜRK SİPERLERİ KÜRDÜYLE TÜRKÜYLE LAZIYLA CERKEZIYLE SUNNİ Sİ İLE ALEVİSİYLE DUNYAYA MEYDAN OKUDU VE DUNYA SUNU ANLADI Kİ BURASI CANAKKALE GEÇİLMEZ BURASI ANADOLU BURASI TOPRAK VATAN ……. BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN USTUNDE Kİ KANDIR TOPRAK UGRUNDA ÖLEN VARSA VAT…ANDIR…. ÇANAKKALE ŞEHİTLERİMİZİ ANIYORUZZZ… :(((((

  Reply
 3. GÜN BİRLİK GÜNÜDÜR KARDEŞLERRRRR ÇANAKKALEDE YATAN DEDELERİMİZ İÇİN BİRLİK GÜNÜDÜR TÜRK KÜRT KARDEŞTİR AYRIM YAPAN KALLEŞTİR…..

  Reply
 4. BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN USTUNDE Kİ KANDIR TOPRAK UGRUNDA ÖLEN VARSA VAT…ANDIR…. ÇANAKKALE ŞEHİTLERİMİZİ ANIYORUZZZ… :(((((

  Reply
 5. ben izciyim ve 57. alay yolunda yürüdüm…
  sizde dedelerimiz gibi yürümek istiyorsanız
  belirli izclik kuruluşlarına 23 nisan haftasından öcne müracaat edin…
  çanakkaleyi grmüş olursunuz…
  eğer izci olamıyacak kadar küçüğüm diyorasnız izci ldieri olabilirsiniz…
  izcilik kuruşları olarak örnek vermemi istiyorsanız
  meb, belediye, izcilik kulüpleri gibi yerler…

  Reply
 6. bu yazıyı yazana çooook teşekkür ediyorum. bu yazı yüzünden iyi not alacağım çooooooooooook teşekkür ediyorum hemde çoooooook teşekkür ediyorum yeni resimler yeni yazılar yayınlayıp yazınız çok memnun olurumiyi tatiller iyi akşamlar yazan çağlagül baş 4. sınıfa gidiyorum

  Reply
 7. valla benim işimi bu bilgi gördü.biz arkadaşlarım ile çanakkkale savaşını canlandıracaktık bu siteyi buldu savaşıın kısa ve öz açıklaması işte budur bide yönetmen benim kim ne söyleyecek bana yardım edin

  Reply

Leave a Comment.