19 Mayıs Gençlik ve Spor bayramı nedir ? Kısa Özet

Her yıl olduğu gibi bu yılda 19 Mayıs Atatürkü anma, gençlik ve spor bayramı olarak tüm Türkiye’ de kutlanacak.

Atatürk Milli mucadelenin kaçınılmaz olduğunu görüp Samsundan başlayarak tüm Türkiyeyi buna hazırlamaya çalıştığı günün başlangıcıdır 19 Mayıs

Ayrıca Atatürk ” Ben 19 Mayıs günü doğdum…” demiştir. Bizde yüzyılın dahisini, cumhuriyetin kurucusunu minnetle anıyoruz.

Şimdi kısaca 19 mayıs özetini yazalım…

imza 19 Mayıs Gençlik ve Spor bayramı nedir ? Kısa Özet

1914′de başlayan Birinci Dünya Savaşı dört yıl sürdü. Savaş öncesi Avrupa’nın belli başlı ülkeleri ikiye ayrıldı. Birbirleriyle savaştılar. Bu savaşta bizimle birlikte savaşa giren devletler yenildi. Savaş kurallarına göre biz de yenilmiş sayıldık.

Savaş sonunda Mondros mütarekesi imzalandı. Buna göre Fransızlar Adana ve Hatay’a; İngilizler Urfa, Mardin ve Merzifon’a; İtalyanlar Antalya’ya yerleştiler. 15 Mayıs 1919 günü Yunanlılar İzmir’e girdi. Böylece yurdumuz paylaşıldı. Ordularımız dağıtıldı, İstanbul Boğazı düşman gemileri ile doldu. Yani ülke bil-fiil işgal edildi.

Trablusgarp’da Birinci Dünya Savaşı’nda Anafartalar’da düşman güçlerini yenen Mustafa Kemal bu kez yurdumuzu kurtarmak için Anadolu’ya geçmeye karar verdi. 16 Mayıs günü İstanbul’dan Bandırma Vapuru‘na bindi.

Vapur 19 Mayıs sabahı Samsun Limanına yanaştı. Kemal Paşa ve arkadaşları Samsun’da sevinç gösterileri ile karşılandı.

19 Mayıs 1919 Ulusal Kurtuluş Savaşımızın başladığı gündür

4 Eylül günü Sivas’a gitti. Sivas Kongresi’nde “Ya bağıMSızlık, Ya ölüm” ilkesi kabul edilerek yurt düşmandan kurtarılıncaya dek savaşmaya and içildi.Mustafa Kemal Paşa Sivas’tan sonra Ankara’ya geldi .

Buda gösteriyorki bağıMSızlık arayışın başladığı tarih 19 Mayıs 1919 yılıdır.

Atatürkün 19 Mayıs ile ilgili bazi sözleri.

  ” Gençler, Cesaretimizi güçlendiren ve sürdüren sizlersiniz. Siz, almakta olduğunuz terbiye ve kültür ile, insanlık değerinin, vatan sevgisinin en değerli örneği olacaksınız. Ey yükselen yeni nesil, gelecek sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk; onu yükseltecek ve sürdürecek sizsiniz… benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır, ancak Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.”

   “Rica ile, merhamet dilenmekle bir millet ve devletin şeref ve istiklâli kurtarılmaz. Türk milleti, gelecek nesiller için bunu unutmamalıdır.”

1 Yorum

  1. Bncede çok gerekli bir bilgi oldugunu düşünüorum Hatta okadar uzun uzun yazmama da gerek bile kalmadı emeğe saygı açısından Ben Beğendim :):)

    Reply
  2. harika olmuş bence aslıda öğretmen yazın dememişti ama ben öğretmen söylemeden yazıyorum çünkü bugün önemli bir gün atatürk sağolsun

    Reply

Leave a Comment.